Conference Chair Conference Co-Chairs:
Flávio de Andrade Silva – PUC-Rio

Organizing Committee
Daniel Carlos Taissum Cardoso – PUC-Rio
Lourdes Maria Silva de Souza – PUC-Rio
Julio Holtz Filho – PUC-Rio
Silvio de Barros – CEFET – RJ
Paulo Kenedi – CEFET – RJ
Nara Guidacci Berry – CENPES/Petrobrás
Sérgio H. Pezzin –  UDESC
Sandro C. Amico – UFRG

National Scientific and Advisory Committee
Alcides Lopes Leão – UNESP
Alfredo Rocha de Faria – ITA
Ana Maria Abreu Jorge Teixeira – IME
Branca Freitas de Oliveira – UFRGS
Bruno München Wenzel – UFFS
Carlos Alberto Cimini Jr. – UFMG
Conrado de Souza Rodrigues – CEFET/MG
Dimas Alan Strauss Rambo – USJT
Edson Cocchieri Botelho – UNESP
Fernando Gomes de Souza Junior – IMA/UFRJ
Fernando Luiz Bastian – UFRJ
Flamínio Levy Neto – UnB
Francisco Kioshi Arakaki – EMBRAER
Gerson Marinucci – IPEN
Glaura Goulart Silva – UFMG
Griselda Ligia Barrera de Galland – UFRGS
Gustavo Henrique Denzin Tonoli – UFLA
Janine Domingos Vieira – UFF
José Daniel Diniz Melo – UFRN
José Ricardo Tarpani – USP-São Carlos
Laura Hecker de Carvalho – UFCG
Marcelo Leite Ribeiro – USP-São Carlos
Maria de Fátima Vieira Marques – UFRJ
Maria Odila Hilário Cioffi – UNESP
Maurício Vicente Donadon – ITA
Michelle Leali Costa – UNESP-Guaratinguetá
Odilon Giovannini Junior – UCS
Otávio da Fonseca Martins Gomes – CETEM
Paulo Henrique Ribeiro Borges – CEFET/MG
Sandra Maria da Luz – UNB
Sérgio Frascino Müller de Almeida – USP
Sérgio Neves Monteiro – IME
Tulio Hallak Panzera – UFSJ
Verônica Maria de Araújo Calado – UFRJ
Vicente Lopes Junior – UNESP – Ilha Solteira
Volnei Tita – USP – São Carlos

José Roberto Moraes d’Almeida – PUC-Rio
Romildo Dias Toledo Filho – COPPE/UFRJ

International Scientific and Advisory Committee
Anil N. Netravali – Cornell University, USA
Chiara Bisagni – TU Delft, The Netherlands
Cosimo Carfagna – University Of Naples Frederico II, Italy
Deju Zhu – Huan University, China
Eduardus Koenders – TU Darmstadt, Germany
Erik Schlangen – TU Delft, The Netherlands
Ever J. Barbero – West Virginia University, USA
Gerard L. Vignoles – Université Bordeaux 1, France
Gideon van Zijl – Stellenbosch University, South Africa
Henry Allonso Colorado Lopera – Universidad de Antioquia, Colombia
Irulapasamy Siva – Kalasalingam University, India
Kent Harries – University of Pittsburgh, USA
J.T. Winowlin Jappes – Kalasalingam University Anandnagar, India
James Njuguna – Robert Gordon University, UK
Janis Varna, Lulea – University of Technology, Sweden
José Humberto S. Almeida Júnior – IPF, Germany
Koichi Kobayashi – Gifu University, Japan
Lars Berglund – KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Liberato Ferrara – Politécnico di Milano, Italy
Miroslav Vorechovsky – Brno University, Czech Republic
Nemkumar Banthia – University of British Columbia, Canada
Paul A. Smith – University of Surrey, UK
Paulo J. Lage – Airbus, UK
Pedro Camanho, University of Porto, Portugal
Pedro Dolabella Portella – BAM, Germany
Pedro Fardim – University of Leuven, Belgium and Abo Akademi University, Finland
Ramesh Talreja – Texas A&M University, USA
Sabu Thomas – Mahatma Gandhi University, India
Sung K. Ha – Hanyang University, South Korea
Sunil C. Joshi – Nanyang Technological University, Singapore
Vijay K. Thakur – Cranfield University, UK
Viktor Mechtcherine – TU Dresden, Germany
Vincent Placet – University of Franche-Comté, France
Waltraud M. Kriven – University of Illinois at Urbana Champaign, USA